Jak (ne)ušetřit na svatbě svépomocí

Mám takovou zkušenost ze života, že pokud chci něco zařídit opravdu levně, většinou to nakonec vyjde dráž. Je to dost podobné jako to heslo jako „nechci slevu zadarmo“.

Při pořádání jakékoliv akce je potřeba si uvědomit, že čím je jednodušší, tím míň se má co pokazit. Pokud mám jednoho kvalitního dodavatele na jídlo a pití, jednoho na výzdobu nebo třeba pronájem a další přidružené služby, s kapelou nebo DJem řeším ozvučení a s fotografem fotky, je to čisté, jasné a jednoduché.

Horší ovšem je, když se snažím si ušetřit peníze někde, kde to nemá smysl – třeba jsem byla (jako host) na svatbě, kde se snoubenci snažili ušetřit peníze tím, že uspořádají párty u sebe na zahradě. Je to krásný nápad a mohlo by to vyjít moc hezky, kdyby domysleli detaily. Nakonec to dopadlo tak, že rodina nevěsty i ženicha lítala jako zběsilá po všech čertech, sháněli na poslední chvíli všechno možné od ledniček u sousedů přes led na benzínkách až po někoho, kdo jim pomůže sklidit a umýt špinavé nádobí. Kromě toho v tom vedru bylo všude mraky sladkého, které se neorganizovaně v záchvatu nedostatku nakoupilo, i když tety a babičky napekly (což nikdo předem nevěděl), takže spousta vos a zbytků. Kromě jídla přebývalo i neskutečné množství nakoupených organz a dekorací, všelijakých květin a ubrusů. Suma sumárum se zbytečně vyhodilo dost peněz i energie…

A přitom se situace dala vyřešit jednoduše, a to domluvou s cateringem – měli by obsluhu na zahradě bez práce, bez nádobí a bez stresu a možná by to vyšlo ještě na míň peněz než svépomocí. Dále pokud by si domluvili někoho, kdo by jim s organizací pomohl, např. družičky, svědek či profík jako svatební asistent/ka nebo koordinátor/ka, mohli být v klidu navíc i v rámci přejezdu na obřad, focení a výzdoby.

Jinak samozřejmě nejsem proti šetření, sama se snažím vždycky domluvit lepší cenu nebo službu navíc. Nicméně je dobré si rozmyslet, zda chci svým drahým volným časem plýtvat na něco, co nemám zas tak úplně rozmyšlené, nebo tomu moc nerozumím a nevím, co dělám. Proto ponaučení – konzultovat se vyplatí.

Poraďte se s někým o tom, co chystáte a jestli to dává smysl, popřípadě si nechce nabídnout alternativy a podle toho se pak erudovaně rozhodněte, která je pro Vás nejvýhodnější varianta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *