Svatby vs vládní opatření

Takže svatby v době korony…

Když máme to štěstí a povídáme si s některými známými a dodavateli o loňské a letošní svatební sezóně, všichni se shodujeme na tom, že je situace fakt není dobrá. Není dobrá pro nás, není dobrá pro snoubence, zejména pro ty, co plánují se zahraničními hosty.

přípravy a opatření

CO se s tím dá dělat? Rozhodněte se, co je pro Vás důležité a pak se podle toho zkuste zařídit.

Když to přeženu, svatby víceméně oscilují mezi dvěma póly – vzájemná společnost a intimita malého obřadu vs velká sláva se spoustou tradic, přátel a příbuzných. Doba teď nahrává spíš těm menším obřadům v rodinném kruhu nebo úplně bez hostů. Proto, pokud se chcete brát a nechcete svatbu odkládat podle toho, jaký zrovna fouká kovidový vítr, doporučuju naplánovat malý obřad pro vás dva. Podle svých dalších možností a přání to pak můžete oznámit všem komu chcete (pořídit si video, udělat stream :), rozeslat oznámení s koláčky nebo cokoliv jiného, co vás jenom napadne) a oslavu s přáteli a rodinou můžete uspořádat třeba na první výročí.

Někdo si ale tenhle scénář intimního obřadu naprosto neumí představit, ať už z rodinných či jiných důvodů a chce uspořádat svatbu  bez ohledu na aktuální proveditelnou situaci. To samozřejmě jde taky, ale je třeba být připraven na spoutu věcí, které mohou přijít do cesty. Tady je pár rad, které můžete využít při plánování větší svatby v kovidové době:

termíny a zálohy

  • podívejte na PES a řekněte si, do jaké kategorie svatby se svými pořadavky při nejhorším spadáte (pozor na to, kolik lidí je povoleno mít na obřadu vs restaurace a hotely, případně omezení konzumace alkoholu na veřejnosti, atp. ) Štěstí přeje připraveným.
  • domluvte se s dodavateli na vratných zálohách nebo se snažte platit záloh tak málo, jak to jen jde. Dodavatelé většinou nemají problém měnit termíny, pokud se akce nesmí uskutečnit, ale zálohy zpět pravděpodobně nedostanete.
  • snažte se naplánovat termíny objednávek (např. výzdoba) co nejblíže svatbě – nějaké věci můžete mít hotové předem, pokud je třeba využijete případně i jinak – ale opět, bývají to nevratné věci, tak ať zbytečně nepřijdete o peníze; nebo využijte služeb půjčoven (popř. spousta organizátorů nebo dodavatelů květin půjčuje dekorace zdarma 😉 )
  • informujte hosty včas předem o termínu svatby, ale zároveň je varujte před možnými komplikacemi nebo změnami (tuhle sezónu by mě ani nepřekvapilo, kdyby museli přijít třeba s negativním testem…)
  • najměte si někoho, kdo vám s tím pomůže 😉

Shrnutí?

Svatby v sezóně 2021 pro nás budou další velká výzva a já jenom doufám, že se všechny vydaří tak, jak si snoubenci přejí, potkají se se svými blízkými a společně alespoň na chvíli zapomenou na všechno ostatní.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *